Zoran Mamic i Dinamo Zagreb dënohet me katër vjet burg për mashtrim dhe dorehiqet! Ja pse!

Shpërndaje

Gjykata supreme e Kroacisë ka konfirmuar një dënim me burg për trajnerin e Dinamo Zagreb, Zoran Mamic, për mashtrim, tre ditë para ndeshjes së 16-të të fundit të Europa League të klubit me Tottenham, tha televizioni shtetëror i Kroacise.

Mamiç u tërhoq menjëherë si trajner i Dinamo pas konfirmimit të dënimit, tha Dinamo në një deklaratë në faqen e saj të internetit.

Edhe pse nuk ndihem fajtor, unë jap dorëheqjen siç thashë më parë se do ta bëja nëse dënimi konfirmohej. I uroj gjithë fat klubit, ”citon deklarata Mamic të thoshte. Dinamo tha se trajneri i ri do të ishte ish-lojtari i Dinamo Damir Krznar.

Vëllai i Mamiçit, Zdravko, ish-drejtori ekzekutiv i Dinamos, i cili është i lirë në Bosnjën fqinje, gjithashtu e konfirmoi dënimin e tij nga gjykata ashtu si ish-zyrtari i taksave Milan Pernar dhe ish-drejtori i Dinamo Damir Vrbanovic.

Gjykata supreme ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Komunale të Osijekut që dënon Zdravko Mamic me gjashtë vjet e gjysmë burgim për përvetësimin e 116 milion kuna [ 13.13 milion] nga klubi i futbollit Dinamo,” tha deklarata e botuar nga HRT.

Dënimi i Zoran Mamic është ulur në katër vjet e tetë muaj nga katër vjet e 11 muaj, ndërsa Milan Pernar dënimi i tij u ul në tre vjet e dy muaj nga katër vjet e dy muaj.”

Gjykata gjithashtu konfirmoi dënimin me tre vjet burg për ish-drejtorin e Dinamos Damir Vrbanoviç. Ata ishin akuzuar për evazion fiskal me vlerë 12.2 milion kuna dhe për heqjen e 116 milion kuna nga transferimet e lojtarëve nga Dinamo.

Kampionët kroatë janë në shtëpi me Tottenham të Enjten në ndeshjen e tyre të 16-të të fundit në Europa League pasi skuadra angleze fitoi 2-0 në shtëpi javën e kaluar.


Shpërndaje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »