Zlatan Ibrahimovic: Sulmuesi i Milan rikthehet në kombëtaren e Suedisë!

Shpërndaje

Golashënuesi rekord i Suedisë, Zlatan Ibrahimovic është rikthyer në ekipin kombëtar suedez pesë vjet pasi njoftoi tërheqjen e tij. 39-vjeçari shënoi 62 gola në 116 ndeshje ndërkombëtare para se të dorehiqej pas daljes së skuadrës nga faza e grupeve në Euro 2016. Ai hapi dyert për një kthim në një intervistë në gazetë në nëntor 2020 dhe trajneri suedez Janne Andersson më pas fluturoi në Milano për t’u takuar me sulmuesin.

Ibrahimovic ka 14 gola në 14 paraqitje të Serie A për  Milan këtë sezon. Suedia do përballet me Gjeorgjinë të Enjten, 25 Mars përpara se të luajë Kosovën tre ditë më vonë në hapjen e dy kualifikuesve të Kupës së Botës 2022. Ibrahimoviç i është përgjigjur njoftimit të Suedisë për skuadrën e tyre duke postuar në Twitter: “Kthimi i Zotit”.

Ai mund të jetë paksa qesharak ndonjëherë,” tha Andersson kur u tha në lidhje me cicërimën e sulmuesit gjatë një konference në internet për shtyp.

Së pari dhe më kryesorja ai është një futbollist shumë i mirë, më i miri që kemi pasur në Suedi.

Përveç asaj që ai mund të kontribuojë në fushë, ai ka përvojë të jashtëzakonshme dhe mund t’ua percjelle atë lojtarëve të tjerë në ekip.”

Sulmuesi i 6ft 5in bëri debutimin e tij ndërkombëtar si një 19-vjeçar kundër Ishujve Faroe dhe shënoi në ndeshjen e tij të parë konkurruese – një kualifikuese për Kupën e Botës 2002 kundër Azerbajxhanit. Ai u emërua kapiten për kualifikimin e Euro 2012 dhe shënoi një nga golat më të mirë të finaleve me një breshëri në një fitore 2-0 ndaj Francës, edhe pse Suedia u eliminua në fazën e grupeve.

Ish sulmuesi i Barcelona, ​​Paris St-German, Manchester United dhe LA Galaxy u bashkua me AC Milan me një marrëveshje gjashtë-mujore – me opsionin për një sezon tjetër – në janar 2020.

Ibrahimovic shënoi 29 gola në 53 ndeshje për United, i cili ra dakord për një ndërprerje të hershme të kontaktit të tij, para se të bashkohej me ekipin Galaxy MLS në 2018.


Shpërndaje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »