Trajneri i futbollit në Gjermani, Joachim Löw do të lë postin pas Kampionatit Evropian!

Shpërndaje

Joachim Löw do të largohet si trajner i Gjermanisë pas Kampionatit Evropian të kësaj vere, sipas autoriteteve të futbollit të vendit. Federata Gjermane e Futbollit (DFB) njoftoi lajmin në një deklaratë. Aty thuhej që Löw kërkoi të ndërpresë kontratën e tij, e cila do të vazhdonte me Kupën e Botës 2022, pas turneut të këtij viti. Löw do të largohet nga posti pas 15 vitesh në krye, një periudhë që e pa atë trajner të Gjermanisë në titullin e katërt të Kupës Botërore të vendit në Brazil në 2014. Presidenti i Federatës Fritz Keller i dha nderime “një prej trajnerëve më të mëdhenj në futbollin botëror”.

“Jogi Löw e ka formuar futbollin gjerman si askush tjetër për vite me radhë dhe e ndihmoi atë në nivelet më të larta ndërkombëtarisht,” tha ai. 61-vjeçari tha në një deklaratë se ai po ndërmerrte hapin “plot krenari dhe mirënjohje të madhe, por gjithsesi me një motiv të fortë pa lëvizje sa i përket Kampionatit të ardhshëm Evropian”.

“Krenari, sepse është diçka shumë e veçantë për mua dhe një nder të jem i angazhuar për vendin tim. Dhe sepse unë kam qenë në gjendje të punoj me lojtarët më të mirë në vend për gati 17 vjet,” shtoi ai.

Traineri ka qenë nën presion që nga dalja në raundin e parë në Kupën e fundit Botërore dhe paraqitjet pasuese të dobëta. Ndeshja e fundit e Gjermanisë ishte një humbje 6-0 ndaj Spanjës në Ligën e Kombeve në nëntor.

Turneu Euro 2020, i shtyrë vitin e kaluar për shkak të pandemisë së koronavirusit, do të luhet midis 11 qershorit dhe 11 korrikut 2021.


Shpërndaje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »