‘I mrekullueshmi’ Marvin Hagler: Ish-kampioni i padiskutueshëm i botës në peshat e mesme vdes në moshën 66 vjeç!

Shpërndaje

Ish-kampioni amerikan I botes ne BOKS per peshat e mesme ka nderruar jete ne menyre te papritur ne diten e sotme. Amerikani dominoi divizionin e peshave të mesme nga 1979 deri në humbjen e tij të diskutueshme nga Sugar Ray Leonard në Prill 1987.

Sot, për fat të keq burri im i dashur Marvelous Marvin vdiq papritur në shtëpinë e tij këtu në New Hampshire,” tha gruaja e tij Kay Hagler. Hagler luftoi 67 herë gjatë karrierës së tij profesionale 14-vjeçare, duke fituar 62 çmime. Ai triumfoi në 52 raste me nokaut, ndërsa barazoi dy dhe humbi tre herë.

Në Shtator 1980, Hagler luftoi Alan Minter të Britanisë në Stadiumin Wembley për të kërkuar titujt e tij të parë botërorë, duke fituar rripat WBA dhe WBC.

Lufta e tij më e famshme erdhi në Prill 1985 kur ai luftoi Thomas ‘Hit Man’ Hearns gjatë tre raundeve brutale – një klasik i njohur si ‘Lufta’.

Hagler bëri 12 mbrojtje të suksesshme të titullit deri në humbjen e tij nga Leonard me një vendim të ndarë dhe ai doli në pension një vit më vonë.


Shpërndaje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »