Dan Evans mposhtet nga Aslan Karatsev në raundin e dytë në Dubai!

Shpërndaje

Numri një britanik Dan Evans është jashtë Kampionatit të Tenisit në Dubai pas një humbjeje 6-4 4-6 6-4 në raundin e dytë nga Aslan Karatsev i Rusisë.  Pasi humbi setin e parë ndaj gjysmëfinalistit të Australian Open, Evans luftoi nga 4-3 40-0 poshtë për të marrë të dytin.

Karatsev mori atë që rezultoi të ishte ndërprerja vendimtare në ndeshjen e parë të setit përfundimtar përpara se të shërbente fitoren.

Ai do të luajë ne Lorenzo Sonego të Italisë në 16 të fundit.

Evans, i cili u rrah në tre grupe nga Roger Federer në Katar javën e kaluar, luftoi herët në përgjigje të disa kthimeve në fillim të shërbimit nga Karatsev.

Rusi 27-vjeçar theu shërbimin e Evans dy herë në rrugën e tij për të marrë setin e parë dhe një fitore në setet e drejta dukej e mundshme kur ai theu dy herë më shumë në fillim të sekondës.

Evans, megjithatë, tregoi qëndrueshmëri për të luftuar dhe për të fituar katër ndeshje të njëpasnjëshme për të barazuar ndeshjen.

Karatsev, nga 114 në 42 në renditjen botërore pas performancës së tij në Melburn muajin e kaluar, rifitoi vendin e tij në pozicionim, duke pritur menjëherë shërbimin dhe duke kursyer dy pikë pushimi në rrugën e tij drejt fitores.


Shpërndaje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »