Barcelona shkatërron Huesca 4-1. Messi shënon 2 gola!

Shpërndaje

Lionel Messi shënoi dy herë dhe bëri një tjetër në ditën kur barazoi rekordin e Xavi për shumicën e paraqitjeve në Barcelona.  Messi po luante për Barca-n për herë të 767-të dhe dyfishi i tij i harkuar, së bashku me golat e Antoine Griezmann dhe Oscar Mingueza, ndihmuan skuadrën e tij për një fitore të rehatshme ndaj Huesca-s që luftonte. Rafa Mir shënoi një penallti të diskutueshme për Huesca në fund të pjesës së parë, por Barca lundroi drejt fitores.

Ata lëvizin të dytët në La Liga, katër pikë prapa udhëheqësit Atletico Madrid.

Sulmuesi 33-vjeçar i Argjentinës ka fituar La Liga 10 herë dhe Ligën e Kampionëve në katër raste midis 34 trofeve që kur bëri debutimin e tij konkurrues si zëvendësues në një fitore 1-0 në derbi kundër Espanyol më 16 tetor 2004.

Messi, kontrata e të cilit skadon në fund të këtij sezoni, do të thyejë rekordin e ish-mesfushorit të Spanjës Xavi të Dielën nëse ai luan në ndeshjen e kampionatit në Real Sociedad.

Barcelona u shkund në 16 të fundit të Ligës së Kampionëve nga Paris St-Germain të Mërkurën, por ende shpreson të fitojë një kampionat vendas.

Kundër Huesca , Messi shënoi pas 13 minutash me një goditje të bukur, të dredhur me këmbën e majtë, jashtë zonës së penalltisë para se Griezmann të shtonte një gol pothuajse identik 22 minuta më vonë. Sulmuesi, i huazuar nga Ëolves, fitoi penalltinë, por Bacelona rivendosi epërsinë e saj me dy gola kur Mingueza kryesoi golin e tij të parë për klubin pas krosimit të Messit nga krahu i majtë.

Mir kishte një shans për të bërë 3-2, por në një farë mënyre e kapi topin mbi traversë nga vetëm disa centimetra larg. Messi rrëmbeu golin e tij të dytë të ndeshjes dhe të 661-tën për Barcelonën, me një tjetër goditje me këmbë të majta nga distanca në kohën e ndaljes.

Fitorja e çon Barcelonën, e cila tashmë ka arritur në finalen e Copa del Rey, mbi Real Madrid dhe në të dytën me 11 ndeshje të ligës të sezonit të mbetur.


Shpërndaje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »