10 lojtarët më të mirë deri më tani

Shpërndaje

Lionel Messi, Nabil Fekir dhe Toni Kroos konsiderohen nga Observatori i Futbollit CIES si tre nga dhjetë futbollistët më të mirë në pesë ligat kryesore evropiane deri më tani në këtë vit kalendarik.

Organi i pavarur i statistikave të futbollit ka zhvilluar një metodologji për të krahasuar performancën e lojtarëve pavarësisht nga pozicioni i tyre në fushë.

Qasja e tyre është e ndarë në dy blloqe të mëdha. E para ka të bëjë me karakteristikat teknike, të cilat matin të dhëna të shumta (gjuajtje, rikuperime topi, krijimi i rasteve të shënimit, pasime të suksesshme etj.) Dhe e dyta që merr parasysh si pozicionin e secilit lojtar ashtu edhe stilin e lojës së ekipit të tij.

Në analizën e tyre javore, Observatori i Futbollit CIES ka marrë parasysh të dhënat e të gjithë futbollistëve të 98 skuadrave që marrin pjesë në pesë ligat kryesore evropiane – La Liga, Liga Premier, Serie A, Bundesliga dhe Ligue 1 – dhe kanë luajtur të paktën 66 për qind e minutave të ekipeve të tyre që nga 1 janari 2021.

Messi kryeson renditjen me një indeks prej 92.5 pikë nga 100, ndërsa Fekir është i barabartë me Kroos në pozitën e gjashtë të listës me 87.6 pikë secili.

Ndërkohë, as Karim Benzema (85.3 pikë), Alexander Isak (84,4 pikë) dhe as Luis Suarez (84,3 pikë) nuk kanë dalë në 10 të parët. Ronaldo renditet i pesti

Robert Lewandowski është i dyti pas Messit me 89.5 pikë, i ndjekur nga mesfushori i Chelseat, Jorginho (89.5 pikë), qendërmbrojtësi i Manchester Cityt, Ruben Dias (89,4 pikë), sulmuesi i Juventusit, Cristiano Ronaldo (89,3 pikë), sulmuesi i Eintracht Frankfurt, Andre Silva (87,4) pikë , Anësori i Napolit, Lorenzo Insigne (87 pikë) dhe sulmuesi i Borussia Dortmund, Jadon Sancho (86,4 pikë).

Qendërmbrojtësi i Monacos, Guillermo Maripan renditet në vendin e 11-të me 86.3 pikë, duke qenë i vetmi përfaqësues i Ligue 1 mes 11 më të mirëve.

Ndërkohë, spanjollët që kanë arritur pozicionimin më të mirë në listë janë mesfushori i Lazios, Luis Alberto (84,6 pikë), sulmuesi i Villarrealit, Gerard Moreno (83,6 pikë) dhe sulmuesi i Sevillas, Suso (82,3 pikë).


Shpërndaje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »