E rëndë, nxerrja e trupave të pajetë mund të zgjasë me ditë thonë autoritet amerikane

Autoritetet lokale dhe federale po hetojnë përplasjen e helikopterit në Kaliforninë Jugore që mori jetën e nëntë personave përfshirë legjendën 41-vjeçare të NBA-s, Kobe Bryant.

Helikopteri u rrëzua në një kodër në Calabasas, California, të Dielën në mëngjes, duke vrarë të gjithë në bord.

“Është një makth në një kuptim sepse vendi i rrëzimit në vetvete nuk është lehtësisht i arritshëm,” tha Sherifi i Qarkut i Los Anxheles.

Alex Villanueva, në një konferencë shtypi të dielën vonë, duke shtuar se hetimi mund të jetë një proces shumë i gjerë. Villanueva, tha se zyra e sherifit po punon me Bordin Kombëtar të Sigurisë së Transportit dhe Administratën Federale të Aviacionit për të përcaktuar shkakun e përplasjes

Përpjekja për të rikuperuar trupat e viktimave ka filluar gjithashtu por mund të zgjasë disa ditë, tha Shefi ekzaminues i Mjekësisë në Los Angeles County “Ne jemi duke bërë gjithçka që mundemi për të konfirmuar identifikimet dhe për t’u dhënë trupat familjeve të përfshira”, ka thënë ekzaminuesi i Mjekësisë.

Bryant po udhëtonte për në një lojë basketbolli me vajzën e tij 13-vjeçare, Gianna, e cila ishte planifikuar të luante pasditen e së dielës. Me ta ishte trajneri i bejzbollit Orange Coast College (OCC), John Altobelli, i tij me gruan, Keri dhe vajzën, Alyssa, tha vëllai i Altobelli për CNN. Alyssa ishte shoku i skuadrës së Gianna, i tha CNN ndihmës trajneri i OCC, Ron La Ruffa. Altobelli do të udhëtonte në mënyrë rutinore me vajzën e tij për lojëra, tha La Ruffa.