Revulocionin i madh te Milani pas ardhjes së Ibrahimoviçit – kush mund të largohet?

Ardhja e Zlatan Ibrahimoviç është e destinuar të revolucionarizojë hierarkitë e ekipit aktual të Milanit, siç raportohet nga Gazzetta dello Sport, Një lojtar me rëndësi dhe rëndësi të madhe, aq sa me ardhjen e tij mund të ketë ndryshime rrënjësore, si taktike ashtu edhe teknike.

Stefano Pioli është i gatshëm të ndërtojë një ekip ku suedezi mund të jetë protagonisti kryesor, në qendër të lojës. Ardhja e Zlatan Ibrahimoviçit gjithashtu mund të jetë vendimtare për disa lojtarë.
Një mbi të gjitha është Rafael Leao: Portugezi i ri mund të nxitet nga Ibra që të rritet dhe t’i japë të gjithëve në trajnime. Për më tepër, taktikisht Leao do të jetë në gjendje të mbështesë Suedezin, si një krah i majtë në një sistem 4-3-3 dhe si një sulmues i dytë në një tandem sulmues.

Prania e Ibrahimoviçit stimulon lojtarët që lëvizin shumë në fushë. Dikur kishte të ngjashëm me Boateng, Flamini ose Nocerino, të cilët përfituan nga hapësirat e krijuara nga sulmuesi.

Sot, mund të jenë Giacomo Bonaventura dhe Rade Krunic, futbollistë që dinë të futen vetë pa top, të mbulojnë hapësirat, të luajnë shumë për shokët e tyre të skuadrës. Dhe kush rrezikon me ardhjen e Ibras? Mbi të gjitha Krzysztof Piatek, prania e të cilit përkrah Ibra duket e vështirë të imagjinohet.

Lojtarë të tjerë si Franck Kessie dhe Lucas Paqueta gjithashtu mund të jenë në daljen nga klubi dhe çfarë lidhje me yllin e Milanit Suso? I respektuar nga Giampaolo, i vlerësuar nga Pioli. Por Spanjolli deri më tani ka zhgënjyer këtë sezon. Për të luajtur pas Ibrahimovic ju duhet shumë dhe mungesa e tij e përshtatshmërisë taktike mund të jetë shqetësim për kuqezinjtë.